Stanowisko archeologiczne w Szkole Podstawowej Nr 28 w Białymstoku

Cele:
– zainteresowanie uczniów historią i archeologią
– uczenie się poprzez działanie (wspólne tworzenie stanowiska, a następnie przeprowadzanie ćwiczeń)
– integracja grupy uczniów o wspólnych zainteresowaniach (Koło Historyczne)
– wykorzystanie stanowiska archeologicznego podczas lekcji w klasach 4-8 (pokazy, praca w grupach)
– stworzenie możliwości przeprowadzania zajęć na wolnym powietrzu

Działania:
Stanowisko archeologiczne zaczęło powstawać od początku roku szkolnego 2021/22.
Wykonaliśmy podczas zajęć Koła Historycznego plan stanowiska, następnie wyznaczyliśmy teren oraz rozpoczęliśmy gromadzenie rzeczy potrzebnych do podjęcia prac. Zakupiliśmy narzędzia, które archeolodzy wykorzystują w swojej pracy (łopaty, łopatki, grabie, pędzle, rękawiczki itp.) oraz zgromadziliśmy kamienie i inne elementy niezbędne do stworzenia pierwszej części stanowiska pod nazwą: „Prehistoria”. Podczas zajęć Koła Historycznego zamontowaliśmy również zakupione wcześniej drewniane ogrodzenie, które wyznacza i chroni obszar wykopalisk.

Pierwsze zajęcia na wolnym powietrzu odbywały się już w roku szkolnym 2021/21 – głownie dla członków Koła Historycznego, ale również i dla poszczególnych klas. Należy zaznaczyć, iż prowadzenie prac na stanowisku archeologicznym uzależnione jest od pogody i pór roku – nabierają intensywności w kwietniu, maju i czerwcu oraz we wrześniu, są zawieszane podczas miesięcy zimowych oraz gdy nie pozwalają na nie warunki pogodowe.

Opiekun Stanowiska archeologicznego: Jerzy Sulżyk