Konkurs „Museum Education – using museums as a resource in teaching and learning”

W dniach 24-29 września 2022r. jako nauczyciel historii brałem udział w kursie „Museum Education – using museums as a resource in teaching and learning” (Edukacja muzealna – wykorzystanie muzeów jako źródła w procesie nauczania i uczenia się). Miał on miejsce w EDUCULTURE Center of Education w Limassol na Cyprze. Przez 6 dni odbywały się tam zajęcia warsztatowe, w tym również prowadzone w muzeach (w średniowiecznym zamku) , galeriach oraz na stanowiskach archeologicznych (rezerwat archeologiczny w Kurion koło Limassol).

Jednym z produktów kursu jest wykonana w grupach prezentacja pokazująca przykładowe zajęcia w muzeum. Uczestnicy otrzymali też materiały szkoleniowe oraz dostęp do zasobów Educulture. W kursie oprócz mnie uczestniczyli nauczyciele z Litwy, Niemiec i Włoch, dzięki czemu możliwa była bezpośrednia wymiana doświadczeń dotyczących roli edukacji muzealnej w różnych krajach Unii Europejskiej. Oprócz zawodowych kontaktów, które pomogą nam w pracy w szkole, nawiązaliśmy też przyjacielskie, międzyludzkie relacje, które, miejmy nadzieję, będziemy utrzymywać na długie lata.

Jerzy Sulżyk